Kereviz kalsiyum, sodyum, bakır, magnezyum, demir, çinko, ve potasyum gibi minerallerle birlikte, yağ asitleri de dahil olmak üzere; aynı zamanda lif içerir. C vitamini bakımından zengindir ve bu nedenle sağlık için son derece faydalıdır. Kerevizin sağlık yararları ile ilgili derlediğimiz haberimizde faydaları ile ilgili tüm detayları bulacaksınız… İşte kerevizin faydaları…

KEREVİZİN FAYDALARI

Kerevizin sağlık faydalarından bazıları şunlardır:

Antioksidan kaynağı

Antioksidanlar hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur. Kereviz C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir, ve tek bir sapta bulunan en az 12 ek 

antioksidan besin türüne sahiptir. Kereviz aynı zamanda, sindirim sisteminde, hücrelerde, kan damarlarında ve organlardaki iltihaplanma vakalarını azalttığı kanıtlanmış olan harika bir bitki besin kaynağıdır.

İltihabı azaltır

Kronik inflamasyon, artrit ve osteoporoz dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Kereviz vücutta iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilen yaklaşık 25 anti-enflamatuar bileşene sahiptir.

Kan basıncını düşürür

Kereviz, kanınızdaki stres hormonu seviyesini düşürebilecek organik kimyasal bileşikler olan ftalitler içerir. Araştırmalar, kerevizin vücutta hipolipidemik etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda kereviz, bir vazodilatör olan ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan potasyum içerir. Bu da kan damarlarındaki basıncı azaltarak, kanın damarlardan daha kolay taşınması için damarları genişlettiği anlamına gelir. Kan basıncı düştüğünde, tüm kardiyovasküler sisteme daha az stres uygular ve ateroskleroz geliştirme veya kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini azaltır.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR